Wczesne Wspomaganie Rozwoju
Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

Organizujemy wczesne wspomaganie rozwoju od 2014 roku, zdobyte doświadczenie pozwoliło nam wypracować najlepsze standardy.

Dzieci realizujące u nas WWR mają zajęcia terapeutyczne regularnie co najmniej 1 raz w tygodniu. Są to zajęcia ze specjalistami np. logopedą (surdo- lub neurologopedą) fizjoterapeutą, psychologiem klinicznym, oligofrenopedagogiem, bądź terapeutą SI.

Przyjmujemy wszystkie dzieci z „Opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju” wydaną przez Publiczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną (w Kielcach jest to MZPPP, w Busku Zdroju PPP Busko).

Aby dokonać zapisu na zajęcia w ramach wczesnego wspomagania w Poradni ARKA należy skontaktować się telefonicznie w celu umówienia się na spotkanie z dyrektorem Poradni

Wczesna interwencja ma szczególne znaczenie ponieważ jest najbardziej skuteczna

Jak uzyskać opinię o WWR?

Opinie o WWR bezpłatnie uzyskująwszystkie dzieci, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Muszą tylko złożyć wniosek i dokumentację wymaganą przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną odpowiednią do miejsca zamieszkania. W Kielcach jest to Miejski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach ul. Urzędnicza 16, w Busku- Zdroju Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Busku-Zdroju al. Mickiewicza 27.

Dzieci, które posiadają opinię o WWR mogą korzystać z terapii do czasu, aż rozpoczną naukę w szkole (między 7 a 9 rokiem życia).

Dzieci w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju mogą regularnie uczestniczyć w wybranej formie terapii (fizjoterapia, terapia logopedyczna, pedagogiczna, psychologiczna, terapii SI). Ostateczną formę terapii rodzice ustalają z dyrektorem po przekazaniu oryginału opinii.

Terapia może odbywać się przy ul Kościuszki 16, ul. Piekoszowskiej 126, bądź w siedzibie naszych partnerów Centrum Medyczne Zdrowie, Centrum Rehabilitacyjno – Medycznego „TERAPEUTA”, w uzasadnionych sytuacjach w domu dziecka do 3 r.ż.

Liczba godzin, które przysługują dziecku jest zależna od miejsca realizacji terapii i formy udzielonej pomocy. Czas trwania terapii to 45 minut. Spotkania odbywają się regularnie, co tydzień o stałej godzinie, czasami częściej.

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 509 905 015

Oferujemy terapie pobudzające rozwój psychoruchowy i społeczny dziecka.

Terapia psychologiczna

Celem terapii jest wspomaganie funkcjonowania jednostki w codziennym życiu, zwiększenie skuteczności działania, wspieranie w osobistym rozwoju.Terapia może pomóc człowiekowi w lepszym zrozumieniu własnego zachowania i zachowania innych ludzi oraz ułatwić wzajemne porozumienie. Może pomóc zmienić niepożądane zachowania, nauczyć się nowych, korzystniejszych, polepszyć komunikację międzyludzką.

Terapia logopedyczna

Obejmuje swoim zasięgiem całość specyficznych, zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania się.Celem terapii logopedycznej jest korygowanie zaburzeń mowy, usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego, usprawnianie funkcji pokarmowych, wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej, oddechowej i fonacyjnej, wzbogacanie zasobu słownictwa biernego i czynnego, stwarzanie możliwości porozumiewania się wychowankom, którzy nie są w stanie posługiwać się mową werbalną (komunikacja alternatywna)

Terapia pedagogiczna

Celem terapii pedagogicznej jest stworzenie warunków do wszechstronnego rozwoju poprzez zbudowanie wiary we własne siły, eliminowanie i ograniczanie przyczyn niepowodzeń szkolnych, a także wyrównywanie braków wiadomości i umiejętności.Terapia pedagogiczna podejmowana jest, by spowodować określone, pozytywne zmiany w zakresie sfery poznawczej i emocjonalno-motywacyjnej. Zadaniem terapii jest również łagodzenie zaburzeń emocjonalnych, będących efektem niepowodzeń szkolnych oraz utraconej wskutek tych niepowodzeń motywacji do nauki, a także obniżonej samooceny.

Terapia SI

Integracją sensoryczną nazywamy proces, podczas którego mózg porządkuje napływające do niego informacje – te płynące ze środowiska czy z ciała, a następnie odpowiednio na nie reaguje. Podstawowe zmysły dla integracji sensorycznej to dotyk, czucie ciała i równowaga, które jak wiadomo odgrywają ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu i są fundamentem prawidłowego rozwoju.
Kiedy dochodzi do zaburzeń integracji sensorycznej, mózg nie potrafi prawidłowo przetwarzać bodźców zmysłowych. Dzieci mają wtedy problemy z wykonywaniem różnych zadań, mogą być nadpobudliwe ruchowo, nie potrafią się skoncentrować, mają trudności z pisaniem lub czytaniem.
Najlepszym rozwiązaniem, które możemy zaproponować w takiej sytuacji jest pomoc w formie terapii. Oparta jest ona głównie na zabawie, a w jej czasie dziecko usprawnia kluczowe procesy sensoryczne i nerwowe, co w rezultacie prowadzi do nabycia różnych umiejętności, z którymi wcześniej był problem.
Adekwatna integracja sensoryczna jest podstawą do prawidłowego rozwoju ruchowego, uczenia się i funkcjonowania na co dzień oraz wpływa na samoocenę dziecka i jego sposób postrzegania świata.

Fizjoterapia

Wady genetyczne, zaburzenia napięcia mięśniowego, wady postawy, skolioza, dysfunkcje ruchowe, – wszystkie te przypadki wymagają profesjonalnej pomocy w formie fizjoterapii. Prawidłowa diagnostyka oraz metody terapeutyczne dobierane indywidualnie do każdego przypadku, pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów, zgodnych z wcześniej ustalonymi celami.
Wcześnie podjęta fizjoterapia pozwala często na całkowite wyeliminowanie problemów lub ich znaczne zredukowanie. Z pomocą wykwalifikowanych terapeutów dzieci z przeróżnymi problemami mają szansę na sprawne życie.
W ośrodkach partnerskich gwarantujemy rehabilitację specjalistyczną pomoc metodą Vojty oraz metodą NDT- Bobath,zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, kinesiologytaping.

Dojazd do domu w ramach WWR jest możliwy na koszt klienta dla dzieci do 3 r.ż.

Tu przyjmujemy

ul. Kościuszki 16
25-310 Kielce

Centrum Medyczne Zapiecek

Centrum Medyczne Zapiecek
ul. Piekoszowska 126, 25 -634 Kielce

W razie pytań prosimy o kontakt